Mazury to jest to!

2.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Gardyńskie, nazywane też Ogrodowym to jeden z najlepszych polskich akwenów do uprawiania kajakarstwa. Można tu jednak oddawać się także innym rozrywkom. A wszystko to w otoczeniu przepięknej przyrody i z gwarancją dobrze przygotowanego zaplecza turystycznego.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Gardyńskim


Informacje o jeziorze Gardyńskim

Jezioro Gardyńskie (zobacz na mapie) to jeden ze zbiorników leżących na Warmii i Mazurach. Znajduje się w gminie Mikołajki, w północno-zachodniej części Puszczy Piskiej. Jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego i należy do terenów wchodzących w skład Rezerwatu Krutynia Dolna. W zależności od źródła podającego dane, jego powierzchnia wyliczana jest na 71,0-82,6ha. Akwen nie jest głęboki – jego średnia głębokość to zaledwie 2,5m. W najgłębszym punkcie jest to jednak 11,5m. Wysokość lustra to 116,0m n.p.m.


Jezioro Gardyńskie - kajaki

Jezioro Gardyńskie to zbiornik wprost stworzony dla miłośników kajakarstwa. Stosunkowo czysta woda, którą zalicza się do II klasy czystości oraz atrakcyjny szlak prowadzący przez rzekę Krutynię powinny zachęcić zarówno początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Można zdecydować się tu na opłynięcie samego jeziora lub też na pełen spływ obejmujący okoliczne zbiorniki.

Część obiektów turystycznych leżących przy akwenie organizuje profesjonalne, nawet kilkudniowe spływy grupowe obejmujące pokonanie jeziora Gardyńskiego. W punktach tych można też wynająć kajaki.

 

Jezioro Gardyńskie na żagle

Jezioro Gardyńskie nie jest perfekcyjnym zbiornikiem, jednak można po nim pływać niewielkimi łódkami. Najlepiej pokonywać je mniejszymi łodziami dostosowanymi do pływania po relatywnie płytkich wodach. Można je przemierzać także np. rowerami wodnymi.

Jezioro Gardyńskie - dla wędkarzy: Nie. Obowiązuje zakaz wędkowania.

Jezioro Gardyńskie – pieszo i rowerem

Malownicze okolice sprawiają, że jezioro Gardyńskie ucieszy turystów lubiących piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.

Dla tych drugich najciekawszą trasą będzie ścieżka prowadząca od Mikołajek poprzez Bobrówko, Nowy Most i Iznotę z powrotem do Mikołajek. Spacerowicze powinni pamiętać, że okolice należą do parku krajobrazowego i jednocześnie rezerwatu przyrody. Należy więc zapoznać się z zasadami dotyczącymi ochrony występujących tam okazów roślin oraz zwierząt.

Rowery można wypożyczyć w wielu gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach.

Jezioro Gardyńskie – dla nurków

Jako, że jezioro Gardyńskie ma piaszczysto-muliste dno, a w dodatku występują w nim liczne rośliny wodne, nie jest ono atrakcyjne dla wielbicieli nurkowania.

Jezioro Gardyńskie – plaże i kąpieliska

Ze względu na zarośla jeziora Gardyńskiego oraz utrudniony dostęp do jego wód, nie istnieją tam żadne plaże ani kąpieliska. Brzeg zachodni jest pagórkowaty, natomiast pozostałe – choć płaskie, to jednak są podmokłe i nieprzystosowane do potrzeb wczasowiczów.

Miejscowości nad jeziorem Gardyńskim: Bobrówko, Iznota, Lisunie, Nowy Most, Ukta

Byłeś nad jeziorem Gardyńskim? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine