Mazury to jest to!

2.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Płociczno to stosunkowo niewielki akwen położony w przepięknej okolicy Mazur. Zbiornik otoczony dziewiczymi lasami liściastymi i iglastymi to oaza spokoju dla poszukiwaczy stuprocentowego relaksu na łonie przyrody.

Zobacz też: Noclegi na jeziorem PłocicznoInformacje o jeziorze Płociczno

Jezioro Płociczno znajduje się w gminie Jedwabno w powiecie szczycieńskim. W zależności od źródeł podających dane, jego powierzchnia wynosi 18,5-21,5ha. Wysokość lustra to natomiast 129,9m n.p.m.

Objętość tego akwenu to 662,4 tysiące m2. Jest ono uznawane za płytkie, ponieważ średnia głębokość wynosi tu zaledwie 3,1m. W najgłębszym miejscu jest to 9,3m.

Jezioro Płociczno na żagle

Niewielkie jezioro Płociczno to dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z żaglami. Jako, że jest ono płytkie, należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić żaglówki. Akwen jest dobry na niewielkie łodzie, w tym te wiosłowe.

Jezioro Płociczno – kajaki

Połączenie jeziora Płociczno z jeziorem Jasnym zapewnia dobre warunki do uprawiania kajakarstwa. Ze względu na ciekawy kształt akwenu, który jest zwężony w swojej środkowej części, a wydłuża się zarówno od wschodniej, jak i zachodniej strony, ciekawie jest też pływać kajakiem po jego powierzchni, bez próby pokonania trasy prowadzącej do połączonego z Płocicznem jeziora.

Sprzęt do kajakarstwa można wyłożyć w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.

Jezioro Płociczno – dla wędkarzy

Jezioro Płociczno zachęca do wędkowania nie tylko ze względu na powszechnie żyjące tu płocie, ale również leszcze, okonie, karasie, wzdręgi, liny, szczupaki czy węgorze. Niemniej jednak, zgodnie z nazwą, to płoci jest tu zdecydowanie najwięcej. Ich populacja jest tak wielka, że występują praktycznie w każdej części zbiornika, nawet przy brzegu oraz w okolicach zatopionych gałęzi i drzew.

Zezwolenia na wędkowanie są tu sprzedawane zbiorowo dla kilku akwenów.

Jezioro Płociczno – pieszo i rowerem

Leżące w kompleksie leśnym jezioro zachwyca malowniczymi pejzażami, zachęcając do pieszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych. Większość zlokalizowanych wokół akwenu gospodarstw agroturystycznych za niewielką opłatą udostępnia jednoślady.

Prawdziwą przyjemnością są jednak spacery leśnymi dróżkami, podczas których można znaleźć wiele dorodnych grzybów oraz jeżyn czy poziomek.

Jezioro Płociczno – dla nurków

Czyste wody jeziora Płociczno sprawiają, że świetnie nadaje się ono do nurkowania. Ze względu na muliste dno, warto jednak ograniczyć się do nurkowania płytkiego. Chętni do eksploracji głębin, mogą spróbować nurkowania po zachodniej i południowej stronie akwenu, gdzie miejscami dno jest typowo piaszczyste. Liczne drzewa leżące przy brzegach oraz ciekawa roślinność zanurzona powodują, że nurkowanie dostarczy będzie prawdziwą przygodą.

W okolicy istnieje możliwość wykupienia lekcji nurkowania prowadzonych przez specjalistę.

Jezioro Płociczno – plaże i kąpieliska

Chociaż Płociczno nie ma typowej plaży ani kąpieliska, to jednak miłośnicy wodnego szaleństwa znajdą bezproblemowe dojście do wody, by uprawiać surfing lub pływać na nartach albo rowerach wodnych.

Miejscowości nad jeziorem Płociczno: Narty, Piduń, Warchały

 

Byłeś nad jeziorem Płociczno? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine