Mazury to jest to!

1.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

O jeziorze Harsz, które swą nazwę wzięło od pobliskiej wioski (lub na odwrót) można powiedzieć, że stanowi wcielenie wszystkiego, czego szuka się na Mazurach - sielskiego spokoju, pięknych widoków i atmosfery prawdziwej polskiej wsi. Jezioro znajduje się w strefie ciszy i nie jest połączone ze Szlakiem Wielkich Jezior.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Harsz


Informacje o jeziorze Harsz:

Jezioro Harsz (zobacz na mapie) jest położone w odległości 8 km na południe od Węgorzewa i stanowi połączenie dwóch zbiorników wodnych: większego o nazwie Duży Harsz położonego w części południowo zachodniej i mniejszego o nazwie Mały Harsz w części północnej. Leży na terenie gminy Pozezdrze. Charakteryzuje się piaszczystą ławicą i dnem oraz otoczeniem w postaci lasów od strony północnej. Łagodne wzniesienia pozostałej linii brzegowej pokrywają łąki. Roślinność podwodna stanowi około 30% całego dna.

Położone na wysokości 116 m n.p.m. zajmuje obszar 216 ha, zaś jego maksymalna głębokość sięga 47 m.  


Jezioro Harsz na żagle:
Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu żeglarskiego w Skłodowie gdzie znajduje się przystań żeglarska (w odległości ok. 3 km)

Jezioro Harsz – kajaki:

Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu rekreacyjno-sportowego, choć jezioro nie jest bezpośrednio połączone ze Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się w niewielkiej odległości od nich.

Jezioro Harsz – dla wędkarzy: miłośnicy wędkowania mogą zapolować tu na takie gatunki ryb jak leszcz, okoń, płoć, sielawa i szczupak.Jezioro Harsz – pieszo i rowerem:

Linia brzegowa tego jeziora rozciąga się na długości 10450 m malowniczych widoków. J

est to trasa idealna dla rowerzystów i miłośników pieszych wędrówek. Ponieważ jezioro i pobliska wieś są nieco oddalone od najpopularniejszych mazurskich ośrodków, można liczyć na możliwość spacerowania w absolutnej ciszy. W niedalekiej okolicy (ok. 2 km) znajduje się neobarokowy pałac w Okowiznie, a także Pałac w Sztynorcie. Warto zobaczyć również bunkier Himmlera w Pozezdrzu (w odległości ok. 6 km).

Jezioro Harsz – dla nurków:
Jest to jezioro polodowcowe, ze względu na ciemne wody zaleca się nurkowanie  w czasie późnej jesieni i zimy. Nietypową atrakcją stanowi pewna odmiana bursztynu.

Jezioro Harsz – plaże i kąpieliska:
Nad jeziorem znajdują się dzikie plaże oraz kąpieliska. Większość z nich jest położona w niedużej odległości od obiektów noclegowych

Miejscowości nad jeziorem: wieś Harsz, Pozezdrze, Węgorzewo, Pozezdrze

Byłeś nad jeziorem Harsz? Dodaj fotkę z wakacji !

 

 

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine