Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Średniej wielkości jezioro Głębokie to idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa, jak również dla wielbicieli żeglarstwa oraz kajakarstwa. Malownicza okolica zachęci do przyjazdu także fotografów, a prawie nietknięta ludzką ręką przyroda będzie gratką dla pasjonatów fauny i flory.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Głębokim Informacje o jeziorze Głębokim

Jezioro Głębokie to akwen leżący na Warmii i Mazurach, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Jego powierzchnia liczy sobie, w zależności od źródła, od 45 do 47,3ha. W najgłębszym miejscu zbiornik jest głęboki na 34,3m, natomiast średnio jezioro liczy sobie 11,8m głębokości. Dokładniejsze wymiary jeziora to niecałe 0,2km x 0,5km. Wysokość lustra jeziora Głębokiego nieznacznie przekracza 122m n.p.m. Bardziej od wymiarów, ciekawią jednak połączenia z. Głębokiego z akwenami: Inulec, Płociczne i Zełwążek.

Jezioro Głębokie na żagle

Jezioro Głębokie jest lubiane przez żeglarzy. Idealne warunki sprawiają, że można tu pływać łodziami różnego typu. Równomierne dno i niewielka ilość pokrywających je roślin sprawiają, że żegluga na tym akwenie jest bezpieczna, więc zbiornik nadaje się także dla początkujących żeglarzy. 

Jezioro Głębokie - kajaki

Jezioro Głębokie ma interesujące połączenia z innymi zbiornikami w tym rejonie - od północy, dzięki ciekowi łączy się z akwenem Zewłążek, od zachodu z jeziorem Inulec, a od południa z jeziorem Płocicznym. Kajakarze szczególnie upodobali sobie trasę prowadzącą na akwen Inulec, która nazywana jest „tunelem miłości”. Sprzęt potrzebny do pływania bez problemu wypożyczymy w kilku pobliskich gospodarstwach.

Jezioro Głębokie – dla wędkarzy

Jezioro Głębokie to prawdziwy raj dla wędkarzy. Wysokie, strome brzegi sprawiają, że w wielu miejscach można łowić ryby w zupełnym spokoju, bez obaw, że inni turyści przepłoszą najlepsze okazy.

Nie ma jednak problemu ze zbliżeniem się do wody, ponieważ istnieje tu dużo dzikich zejść. Nie brakuje także pomostów podnoszących komfort wędkowania. Akwen został wykluczony z działań gospodarki rybackiej i udostępniany jest do celów wędkarskich. Można tu trafić na duże, zdrowe osobniki węgorzy, szczupaków, okoni i płoci. Poza tym, w wodach akwenu występują liczne sielawy, sieje, leszcze. Na jeziorze Głębokim dobrze łowi się metodą spinningową.

Zezwolenie na połów na jeziorze Głębokim można wyrobić w pobliskim gospodarstwie, a jedna karta pozwala na łowienie ryb w kilku okolicznych zbiornikach, m.in. w jeziorze Inulec.

Jezioro Głębokie – pieszo i rowerem

Malownicza okolica – piękne jezioro z charakterystyczną linią brzegową porośniętą niższą roślinnością, a także nieco oddalone od wody, gęste lasy sprawiają, że warto wybrać się na wycieczkę wokół akwenu. Dla tych, którzy nie mają ochoty wędrować pieszo, dobrą opcją będzie zwiedzanie okolicy na rowerze. Rowery można wypożyczyć w kilku punktach leżących wokół jeziora. Jedną z głównych tras rowerowych jest ta prowadząca szosą wzdłuż jeziora od Mikołajek do Mrągowa.

Jezioro Głębokie – dla nurków

Ze względu na głębokość, akwen ten jest dobry dla doświadczonych nurków, którzy są już przyzwyczajeni do dłuższego przebywania pod wodą. II klasa czystości wód i wysoko oceniana przezroczystość zapewniają ciekawe widoki. Można tu obserwować życie podwodnych zwierząt, a w zatokach podziwiać też tutejsze rośliny, jednak nie należy liczyć na dodatkowe atrakcje, jakie spotykane są w innych okolicznych jeziorach.

Sprzęt do nurkowania – podobnie jak kajaki czy rowery – można dostać w pobliskich punktach usługowych.

Jezioro Głębokie – plaże i kąpieliska

Chociaż jezioro Głębokie nie jest miejscem z atrakcjami typowymi dla rodzin z dziećmi, ponieważ jego linia brzegowa jest mało rozwinięta, to jednak wieś Zełwągi udostępnia piaszczystą plażę, która umila odpoczynek. Znajduje się tam też boisko do siatkówki plażowej. Gospodarze zadbali o to, by dzieci nie nudziły się w czasie wakacji, więc nie brakuje też placów zabaw czy znajdującej się niedaleko stadniny koni.

Miejscowości nad jeziorem Głębokie: Baranowo, Faszcze, Lubiewo, Mikołajki, Nowe Sady, Prawdowo, Zełwągi

 

Byłeś nad jeziorem Głębokim? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine