Mazury to jest to!

3.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Kisajno to jeden z najciekawszych zbiorników zaliczanych do Wielkich Jezior Mazurskich. Duża powierzchnia, urozmaicona linia brzegowa i dobre warunki do uprawiania wielu sportów wodnych sprawiają, że jezioro cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Kisajno


Informacje o jeziorze Kisajno


Jezioro jest położone na Pojezierzu Mazurskim, na wysokości 116.2 m.n.p.m. Jego powierzchnia to 1896 ha. Jezioro jest długie na 8,5 km i szerokie na ok. 3 km. Według formalnej klasyfikacji nie stanowi ono samodzielnego jeziora, a jedynie część kompleksu jezior pod nazwą Mamry. Z tego powodu często określa się je również jako Mamry Południowe. Na południowym brzegu jeziora swój początek mają dwa kanały, którymi można dotrzeć do jeziora Niegocin. Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona.

Znajduje się na nim aż 18 wysp, liczne półwyspy i zatoki. Pod względem czystości, większość parametrów wody jeziora Kisajno odpowiada I klasie.

Jezioro Kisajno na żagle

Nad Jeziorem znajdują się liczne przystanie żeglarskie. Przydatne mogą okazać się także stacje benzynowe dla jachtów  w południowej części oraz miejsca do cumowania skuterów wodnych.  Należy pamiętać, że wszystkie wyspy stanowią rezerwat i są objęte ochroną – cumowanie tam jest zabronione. Główny szlak żeglugowy biegnie północną stroną jeziora i na wschód od wysp. Szlak łączy Niegocin i Mamry. Wschodnia część jeziora jest często uczęszczana przez żeglarzy.

Zachodnia jest bardziej urokliwa, ale też mniej dostępna – w niektórych miejscach można natknąć się tam na płycizny i porośnięte trzciną mielizny.

Jezioro Kisajno – kajaki


Jezioro jest atrakcyjne z punktu widzenia kajakarzy. Bogata linia brzegowa i duża ilość wysp zapewniają ciekawą przeprawę. Do najciekawszych szlaków należy ten łączący jezioro Kisajno z niewielkim jeziorem Wojsak. Wokół jeziora można znaleźć kilka przystani wypożyczających kajaki, między innymi w Pięknej Górze. Jezioro Kisajno – dla wędkarzy

 

W jeziorze występują różnorodne gatunki ryb, między innymi leszcze, płocie liny, szczupaki, okonie. Zatoka Zimny Kąt jest całkowicie wyłączona z wędkowania.

Jezioro Kisajno – pieszo i rowerem

Przy wschodnim brzegu, począwszy od Kanału Giżyckiego biegnie dogodny szlak spacerowy i rowerowy. Propozycja dla nieco bardziej doświadczonych kolarzy to wycieczka wokół jezior Kisajno, Dobskiego i Dargin – trasa liczy sobie 70 km.

Jezioro Kisajno– dla nurków

Jezioro jest atrakcyjne z punktu widzenia nurków. Przy odrobinie szczęścia, na dnie można znaleźć niewielkie zatopione jednostki.

Jezioro Kisajno– plaże i kąpieliska

Plaże z pomostami i infrastrukturą turystyczną znajdują się głównie na południowym i wschodnim brzegu, przy ośrodkach wypoczynkowych. Wokół jeziora znajdują się też liczne dzikie plaże.

Miejscowości nad jeziorem Kisajno:  Pierkunowo, Piękna Góra, Guty, Giżycko

 

Byłeś nad jeziorem Kisajno? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine