Mazury to jest to!

1.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Dargin  to jeden z największych akwenów w Krainie Wielkich Jezior. Jezioro jest atrakcyjne z punktu widzenia żeglarzy i wędkarzy, ale także osób ceniących sobie leniwy wypoczynek na plaży.:)

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Dargin


Informacje o jeziorze Dargin

Jezioro Dargin leży po środku kompleksu Mamr. To jedno z największych jezior, które go tworzą. Jego powierzchnia to 3030ha. Długość jeziora przekracza 10 m, zaś szerokość 5 km. Jego maksymalna głębokość wynosi 37, 6 m, zaś średnia głębokość – 10,6 m. Rzeźba dna jest bardzo urozmaicona. Znajdują się na nim liczne głęboczki i podwodne górki.

Na północnym wejściu jeziora znajduje się wejście do Kanału Sztynorckiego. W południowej części jeziora znajdują się dwie nieduże wyspy, Poganckie Kępy. Do największych półwyspów należą półwysep Kirsajty i Róg Pierkunowski. W południowej części jeziora znajduje się rezerwat florystyczny "Mokre", zaś w części północno-zachodniej rezerwat "Fuledzki Róg".


Jezioro Dargin na żagle

W północnej części jeziora ulokowane są przystanie żeglarskie, zaś w części południowo-wschodniej duży port.W północno-zachodniej części jeziora znajduje się miejsce bardzo niebezpieczne z punktu widzenia żeglarzy, tzw. Sztynorckie Głazy.  Jezioro łączy dwa bardzo popularne ośrodki żeglarskie – Giżycko i Węgorzewo. Biegną przez nie trzy główne szlaki, łączące sąsiednie jeziora - Dobskie, Mamry, Kisajno i Sztynorckie. Ze względu na dużą powierzchnię i otwartą przestrzeń na jeziorze często pojawiają się silne wiatry.

Jezioro Dargin - kajaki

Przez jezioro przebiegają szlak kajakowy rzeki Sapiny oraz Łabędzi Szlak w kierunku Giżycka. Najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia kajakarzy jest wschodni brzeg jeziora.

Jezioro Dargin - dla wędkarzy

Warunki do wędkowania są stosunkowo dobre, wędkarze szczególnie upodobali sobie półwysep Czarny Róg w południowo-wschodniej części jeziora. Można złapać tam między innymi leszcze, miętusy, okonie, płocie, sieje, sielawy, szczupaki i  węgorze.

Pieszo i rowerem

Jezioro można objechać rowerem. Wokół akwenu oraz sąsiednich jezior – Kisajno i Dobskiego biegnie szlak o długości blisko 70 km. Brzeg jest stosunkowo dobrze zagospodarowany i stwarza dogodne warunki również do spokojnych spacerów.

Jezioro Dargin - dla nurków

Szczególnym zainteresowaniem wśród nurków cieszą się niebezpieczne dla żeglarzy Głazy Sztynorckie.

Plaże i kąpieliska

Najlepiej zagospodarowane plaże znajdują się w pobliżu większych miejscowości – Pieczarki i Nowy Harsz.

Miejscowości nad jeziorem Dargin: Pieczarki, Poganty, Nowy Harsz, Skłodowo, Kirsajty

 

Byłeś nad jeziorem Dargin? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine