Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Gołdopiwo to piękne, duże jezioro, które jednak jest mniej popularne od pozostałych akwenów znajdujących się w tym regionie. Dlatego zapewnia wspaniały relaks w ciszy i spokoju. Gwarantuje też dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Gołdopiwo


Informacje o jeziorze Gołdopiwo

Jezioro Gołdopiwo (zobacz na mapie) znajduje się na północnym wschodzie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Ma kształt owalny, jednak na północno-wschodniej stronie posiada zatokę Żabinki. Jego powierzchnia wynosi 862ha. Maksymalna głębokość to 26,9m, natomiast przeciętnie jest to 11m. Wysokość lustra jeziora to 116,8m n.p.m. Wody akwenu zostały zakwalifikowane do II klasy czystości. Gołdopiwo leży na obrzeżach Puszczy Boreckiej, a od jego wschodniego brzegu rozciągają się lasy do niej należące.

Jezioro Gołdopiwo na żagle

Gołdopiwo znajduje się w strefie ciszy, więc można tu pływać jedynie łodziami, które nie posiadają silnika. Linia brzegowa jest tu średnio rozwinięta, ale przy brzegu znajduje się sporo miejsc, przy których można cumować. Pojawiają się także miejsca biwakowe. W okolicy zbiornika znajdują się punkty umożliwiające wypożyczenie łodzi.

W okolicy można też wyczarterować jacht na większa podróż po mazurskich akwenach.

Jezioro Gołdopiwo - kajaki

Jezioro Gołdopiwo można zwiedzić kajakiem, jednak poszukując większych przygód, warto wybrać się na spływ rzeką Sapiną. Liczy on sobie ponad 36km. Rozpoczyna się na Jeziorze Kruklin, które jest połączone Sapiną z Gołdopiwem. Następnie, tą samą rzeką płyniemy przez Jeziora Wilkus, Pozezdrze i Stręgiel aż do miejscowości Ogonki leżącej nad Jeziorem Święcajty.

Poziom trudności spływu jest różny i zależny od konkretnego fragmentu, jednak dla malowniczych widoków, naprawdę warto pokonać tę trasę. Sprzęt kajakarski można wypożyczyć na miejscu, np. w funkcjonujących przy brzegu jezior ośrodkach wypoczynkowych.

Jezioro Gołdopiwo – dla wędkarzy

Jak wszystkie mazurskie jeziora, tak i Gołdopiwo pełne jest wspaniałych okazów ryb zaliczanych do różnych gatunków. Pojawiają się tu sieje, leszcze, okonie, sielawy, szczupaki, płocie, węgorze, sandacze.

Jako, że akwen jest dzierżawiony przez Polski Związek Wędkarski, żeby móc na nim wędkować, trzeba wykupić zezwolenie, które dostępne jest w pobliskich sklepach wędkarskich oraz na poczcie. Niestety, wielu wędkarzy narzeka na znaczne wyrybienie jeziora z powodu nadmiernego zarzucania sieci.

Jezioro Gołdopiwo - pieszo i rowerem

Najprostszą trasą rowerową pozwalającą obejrzeć całe Jezioro Gołdopiwo jest 18-kilometrowy szlak wiodący miejscowościami Kruklanki, Przerwanki, Jasieniec, Jeziorowskie i kończący się znów w Kruklankach. Można go jednak wydłużyć o kolejne miejscowości, objeżdżając brzegi Żabinki i Brożówki bądź jeszcze innych akwenów.

Rowery można wypożyczyć w wielu pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych. Wybierając się na piesze wycieczki, nie zapomnijmy zabrać ze sobą aparatu, ponieważ Jezioro Gołdopiwo to miejsce bytowania wielu gatunków dzikich zwierząt, które rzadko widywane są w innych regionach kraju.

Jezioro Gołdopiwo - dla nurków

Chociaż w sezonie letnim wody akwenu nie są zbyt przejrzyste i nie zachęcają do eksploracji, to jednak w miesiącach zimowych widoczność znacznie się poprawia. Pod koniec roku kalendarzowego zwykle wynosi ona ok. 12m, pozwalając na obserwowanie ogromnych ilości ryb.

Jezioro Gołdopiwo - plaże i kąpieliska

Plaża nad Jeziorem Gołdopiwo znajduje się m.in. od stron Przerwanek. Ładne, czyste i piaszczyste plaże zlokalizowane są również w miejscowościach Kruklanki oraz Jeziorowskie. Zadbano również o rozbudowane zaplecze rekreacyjne. Można tam wypożyczyć sprzęty wodne, w tym rowery wodne, kajaki itp.

Miejscowości nad jeziorem Gołdopiwo: Brożówka, Jeziorowskie, Kruklanki, Przerwanki, Wyludy, Żabinka

 

Byłeś nad jeziorem Gołdopiwo? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine