Mazury to jest to!

3.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Wigry to jeden z największych i najgłębszych zbiorników tego typu w naszym kraju. W 1975r. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała je na listę najcenniejszych akwenów świata. Poza pięknem przyrody, Wigry oferują też świetne warunki o aktywnego wypoczynku.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Wigry


Informacje o Jeziorze Wigry

Jezioro Wigry (zobacz na mapie) leży w województwie podlaskim. Jedna jego część należy do gminy Suwałki w powiecie suwalskim, a druga znajduje się w gminie Nowinka w powiecie augustowskim. Od wschodu jezioro zachodzi też na ziemie powiatu sejneńskiego. Akwen leży na pograniczu Pojezierza Wschodniosuwalskiego i Równiny Augustowskiej. Jego powierzchnia wynosi 2115ha, a wysokość lustra to 131,9m n.p.m.

Długość jego linii brzegowej przekracza 72km. Średnia głębokość zbiornika to nieco ponad 15m, natomiast w najgłębszym punkcie jest to ok. 74m. Kształt Wigier przypomina literę „S”. Na Wigrach znajduje się wiele wysp i półwyspów, przy czym najpopularniejszy jest Półwysep Klasztorny, na którym znajduje się miejscowość Wigry z zabytkowym klasztorem kamedułów.

Większość linii brzegowej porośnięta jest lasem, w którym żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Dzięki licznym cieśninom i strumykom, Wigry łączą się z 16 innymi jeziorami. Wody zbiornika Wigry uważane są za jedne z najczystszych w Polsce. Akwen należy do Wigierskiego Parku Narodowego i wchodząc na jego teren, należy uiścić stosowną opłatę.

Jezioro Wigry na żagle

Na akwenie obowiązuje strefa ciszy, więc nie można przemieszczać się łodziami motorowymi ani skuterami wodnymi. Dopuszczalne jest korzystanie z łódek wiosłowych lub żaglówek. Można je wyczarterować w punktach działających przy brzegu akwenu. Licznie występujące tu płyciny, mielizny oraz głęboczki powodują, że wypływając na Wigry, należy zachować szczególną ostrożność. Na Wigrach najczęściej wieją wiatry ze wschodu. Przystanie umożliwiające przycumowanie do brzegu znajdują się głównie na północy i południu zbiornika.

Zanim się tam pojawimy, warto zapowiedzieć swoją wizytę. Niemniej jednak, istnieje też wiele kotwicowisk i miejsc biwakowych, przy których można zatrzymać się „na dziko”. W sezonie wiosenno-letnim po jeziorze pływa statek spacerowy, z którego można podziwiać piękne widoki rozprzestrzeniające się praktycznie z każdego punktu akwenu.

Jezioro Wigry - kajaki

Przez Wigry przechodzi jeden z najsłynniejszych szlaków kajakowych w Polsce prowadzący przez rzekę Czarna Hańcza, noszący imię papieża Jana Pawła II. Trasa rozpoczyna się na początku Czarnej Hańczy lub na Jeziorze Wigry, a kończy we wsi Rygol. Czarną Hańczą prowadzą dwie trasy – mała i duża pętla, z których pierwszą przepływa się średnio w 6 dni, a drugą nawet w 9 dni. Kajakiem można też opływać samo jezioro, by zwiedzić jego zakamarki, przemieszczając się bez naruszenia zasad strefy ciszy.

Rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że wokół zbiornika znajdziemy wiele punktów umożliwiających wypożyczenie sprzęty kajakarskiego.Jezioro Wigry – dla wędkarzy

Według wyliczeń ekspertów, w Jeziorze Wigry żyje łącznie 26 gatunków ryb. Najpopularniejszymi z nich są szczupaki, sieje, sielawy, węgorze, stynki, trocie, sumy i sandacze. Łowienie ryb na Wigrach jest dozwolone jedynie od 15 maja do 31 października. Dodatkowo, w okresie od 1 czerwca do 15 lipca nie wolno wędkować w okolicach wysp Kamień i Brzozowych oraz na terenie od brzegów wysp Ordów, Ostrów, Krowa do wsi Zakąty.

Żeby móc wędkować na Wigrach, trzeba jednak wykupić specjalną licencję na sportowy połów ryb, która zobowiązuje do przestrzegania rygorystycznych przepisów. Można ją pozyskać w siedzibie dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego oraz niemal we wszystkich okolicznych sklepach wędkarskich.

Jezioro Wigry – pieszo i rowerem

W okolicy jeziora znajduje się wiele tras rowerowych, które spodobają się zarówno doświadczonym, jak i początkującym cyklistom. Zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego pozwoli nam przy tym podziwiać wspaniałą, nietkniętą przez człowieka przyrodę.

Szlak rowerowy pozwalający okrążyć Wigry liczy sobie ok. 42km i rozpoczyna się w Starym Folwarku, z którego wyruszamy do Tartaku, Magdalenowa i kolejnych miejscowości, przejeżdżając m.in. przez Mikołajewo, Zakąty, wzdłuż Jeziora Czarnego i Mulicznego, pokonując część rezerwatu Czarna Hańcza i Cimochowiznę. W ten sposób trafiamy z powrotem do Starego Folwarku. W WPN znajduje się też wiele ścieżek edukacyjnych, których przejście będzie ciekawym doświadczeniem dla dzieci i dorosłych. W sezonie organizowane są również maratony wokół jeziora. Niektóre – zgodnie z zasadą – odbywają się na trasie 42km, inne są zdecydowanie krótsze.

Na jeziorze znajdują się kładki, które pozwalają wygodnie i bezpiecznie zwiedzać okolicę pieszo.

Jezioro Wigry – dla nurków

Czyste wody Jeziora Wigry sprawiają, że jest on jednym z lepszych zbiorników do nurkowania. Przy Półwyspie Łysocha można trafić na iłowe ścianki. Znajdują się tam też girlandy stworzone z zaczepionych sieci oplatających konary zatopionych drzew. Ponadto, znajduje się tam zatopione stanowisko archeologiczne z pozostałościami badanej osady średniowiecznej.

Od strony miejscowości Czerwony Krzyż pod wodą znajdziemy zatopione pnie drzew. Żeby jednak nurkować w Wigrach, trzeba uzyskać stosowne pozwolenie ze strony dyrektora parku i odbywa się tylko na ściśle określonych zasadach, po wcześniejszym uiszczeniu odgórnie ustalonej opłaty.

Jezioro Wigry – plaże i kąpieliska

Nad Wigrami znajduje się kilka plaż i szereg kąpielisk. Jedną z piękniejszych plaż jest ta leżąca przy północnym krańcu wyspy Ordów. Strzeżona plaża wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego i zapleczem gastronomicznym zlokalizowana jest też w miejscowości Gawrych Ruda. Podobny obiekt znajdziemy w Starym Folwarku.

Niewielkie kąpieliska znajdują się także przy niektórych ośrodkach wypoczynkowych mieszczących się nad brzegiem Wigier. Ze względu na rewelacyjne warunki do kąpieli oraz uprawiania wszelkich sportów wodnych, Wigry każdego roku są jednym z najbardziej obleganych jezior mazurskich.

Miejscowości nad Jeziorem Wigry: Bryzgiel, Burdeniszki, Cimochowizna, Czerwony Folwark, Czerwony Krzyż, Gawrych Ruda, Krusznik, Magdalenowo, Mikołajewo, Rosochaty Róg, Stary Folwark, Tartak, Wigry, Zakąty

 

Byłeś nad jeziorem Wigry? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine