Mazury to jest to!

1.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Mamry to jeden z najatrakcyjniejszych akwenów Pojezierza Warmińsko-Mazurskiego. Jego wody kwalifikują się do I klasy czystości, dzięki czemu jest idealne dla miłośników sportów wodnych oraz wędkarzy.
Informacje o jeziorze Mamry: Jezioro Mamry (zobacz na mapie) znajduje się w gminie Węgorzewo. Pod względem powierzchni jest ono drugim, co do wielkości, akwenem tego typu w Polsce. W statystykach traktuje się je jako kompleks liczący sobie ok. 10ha.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Mamry

Powierzchnia samych Mamr to jednak 2504,4ha. Jego wymiary wynoszą ok. 7,6x5,2km. Średnia głębokość to ok. 10m, a w najgłębszym miejscu liczy sobie ono 43,8m. Wysokość jego lustra to 116,2 m n.p.m. Chociaż przy jego zachodnim brzegu leżą liczne wyspy, to jednak nie można ich zwiedzać, ponieważ są rezerwatami przyrody.

Jezioro Mamry na żagle

Ze względu na swoją wielkość, Mamry są jednym z najlepszych jezior do żeglowania. Lokalni usługodawcy są w pełni przygotowani na przyjęcie turystów chcących popływać. Znajdują się tu punkty, w których bez problemu można wyczarterować jachty różnego rodzaju. Nie brakuje także przystani żeglarskich. Żeglując po Mamrach trzeba jednak pozostać ostrożnym, ponieważ znajdują się tam mielizny. Część spotkamy po wschodniej stronie szlaku, a inne czekają nas w drodze na jezioro Święcajty lub Kirsajty. Niedaleko Bazy WMOPR znajduje się też duży kamień. Należy także zwrócić szczególną uwagę podczas żeglugi przybrzeżnej, ponieważ można linia brzegowa w wielu miejscach zaskakuje kamieniami i głazami, które w trzcinach są słabo widoczne. Na Mamrach często występują silne wiatry północno-zachodnie.


Jezioro Mamry - kajaki
Kajakarstwo na Mamrach ogranicza się zwykle do spływów Węgorapą. Niektóre z nich są jednak wydłużane i wiodą jeszcze przez Święcajty i inne akweny należące do całego kompleksu Mamr. Kajaki można wypożyczyć w kilku punktach znajdujących się nad brzegiem jeziora. Koszt sięga zwykle kilkudziesięciu złotych za dzień.

Jezioro Mamry - dla wędkarzy
Urozmaicone dno Mamr sprawia, że panują tam doskonałe warunki bytowania różnych gatunków ryb. W połączeniu z czystą wodą sprawia to, że jezioro jest jednym z lepszych miejsc do wędkowania.

Można tu liczyć na imponujące okazy płoci, leszczy, szczupaków, węgorzy, okoni, linów czy siej. Zezwolenia wędkarskie można nabyć w sklepach wędkarskich lub w oddziale Poczty Polskiej w Giżycku. Płytkie obszary Mamr są idealne do wędkowania metodą spinning i na żywca.

Jezioro Mamry - pieszo i rowerem
Okolice jeziora Mamry są przepiękne, dlatego nawet ci, którzy nie uprawiają sportów wodnych nie będą się tu nudzili. Zarówno pieszo, jak i rowerem można wybierać się na wspaniałe wycieczki, podziwiając tamtejszą przyrodę. Wyjątkowe okazy ptaków takich, jak kormoran, perkoz czy żuraw. Warte zwiedzenia są też okoliczne lasy, praktycznie nienaruszone jeszcze przez człowieka. Można w nich spotkać m.in. szopa praca, łosia, jenota.

Jezioro Mamry – dla nurków
Mamry to wspaniałe miejsce dla nurków, którzy eksplorując tamtejsze dno, mogą podziwiać nie tylko podwodną roślinność, ale również wrak statku Arabella. Ze względu na dużą popularność, jaką wśród nurków cieszą się Mamry, działa tam centrum nurkowe, w którym można skorzystać z porad.

Istnieje nawet możliwość wybrania się wraz z przewodnikiem nurkowym na zwiedzanie dna morskiego.

Jezioro Mamry – plaże i kąpieliska
Chociaż duża część Mamr otaczana jest przez lasy, to jednak nie brakuje tu plaż pozwalających na przyjemny relaks. Część z nich jest piaszczysta, lecz pojawiają się również te trawiaste. Jedną z najładniejszych plaż jest ta należąca do Węgorzewa.

Choć trzeba do niej kawałek dojść, to jednak malownicza okolica sprawia, że taki spacer jest czystą przyjemnością. Na Mamrach można uprawiać różne sporty wodne, jednak wypoczywający na plaży powinni pamiętać, że zabronione jest tam pływanie pontonami.

Miejscowości nad jeziorem Mamry: Kal, Kietlice,  Przystań, Trygort, Stawki,

 

Byłeś nad jeziorem Mamry? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine