Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Tałty to najgłębsze jezioro Warmii i Mazur o specyficznym, podłużnym kształcie. Łączy północ i południe Krainy Wielkich Jezior, nadając się do pokonania zarówno jachtami, jak i kajakami.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Tałty


Informacje o Jeziorze Tałty

Jezioro Tałty (zobacz na mapie)  leży w dorzeczu Pisy. Ograniczone jest od południa Mikołajkami, a od północy łączącym się z nim Jeziorem Ryńskim. Zbiornik Tałty liczy sobie aż 20km długości, a jego powierzchnia wynosi 1836ha. Jest ono bardzo głębokie – średnia głębokość to 14m, ale w najgłębszym miejscu sięga ona 44m.

Wysokość lustra jeziora to 115m n.p.m. Wodami zasilające akwen to głównie te pochodzące z Jeziora Ryńskiego, a także przypływające Kanałem Tałckim z jezior Niegocin, Jagodne, Szymon, Tałtowisko. Dodatkowo, do zbiornika dopływa kilka mniejszych cieków w postaci rowów melioracyjnych i innych połączeń z mniejszymi akwenami. Linia brzegowa Jeziora Tałty jest bardzo dobrze rozwinięta. Znajduje się tu wiele cypli i zatok.

Jezioro Tałty na żagle

Jezioro Tałty nie zwraca na siebie większej uwagi żeglarzy, jednak jest ważne, jako element dłuższych tras i łącznik szlaków wodnych z północy i południa Krainy Wielkich Jezior. Jako, że w niektórych miejscach zbiornik Tałty jest mocno zwężony, należy zachować wyjątkową ostrożność. Cumować można przy znajdującej się w Mikołajkach plaży. Poza tym, znajdziemy jeszcze Kika innych miejsc na postój, choć zwykle mieści się przy nich tylko kilka jachtów.

Mimo sporej głębokości, w niektórych miejscach akwenu woda spłyca się nawet do 1m, dlatego przed wypłynięciem, warto sprawdzić, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Należy też pamiętać, że zbiornik nie jest osłonięty przed wiatrem, więc trzeba sprawdzić prognozy i zawsze być przygotowanym na zmianę jego kierunku.

Jezioro Tałty - kajaki

Jezioro Tałty jest traktowane jako istotne połączenie między akwenami znajdującymi się na północy i południu całej Krainy Wielkich Jezior. Pokonamy je kajakiem podczas przepływania z Giżycka do Mikołajek. Sam sprzęt kajakarski można dostać w wypożyczalniach działających przy ośrodkach wczasowych zlokalizowanych wzdłuż akwenu.

Jezioro Tałty – dla wędkarzy
Na Jeziorze Tałty można łowić zarówno na wędkę, jak też z łódki. Można liczyć głównie na udane połowy płoci, leszczy, wzdręg, okoni i szczupaków. Nieco rzadziej, ale występują tu także ukleje, tołpygi, kiełbie, jazgarze, miętusy.

Jako, że brzegi są dość wysokie i strome, istnieją tu pomosty, które ułatwiają zarzucanie wędek. Zezwolenia na wędkowanie można kupić w wielu sklepach wędkarskich, a nawet spożywczych znajdujących się w okolicznych miejscowościach.

Jezioro Tałty – pieszo i rowerem

W pobliżu Jeziora Tałty znajduje się kilka tras rowerowych. 22-kiometrowy szlak wiodący wokół akwenu rozpoczyna się w Mikołajkach, z których wyruszamy do wschodniego brzegu jeziora, a następnie kierujemy się do miejscowości Tałty. Następnie mijamy Kanał Tałcki i brzegiem jeziora Tałty dojeżdżamy do wsi Skorupki, z której kierujemy się znów do Mikołajek. Dłuższa, ciekawsza, ale nietrudna jest licząca sobie 47km trasa rowerowa pozwalająca objechać Jeziora Tałty i Ryńskie.

Biegnie ona od Mikołajek, poprzez Jorę Wielką, Ryn, Skorupki i Tałty znów do Mikołajek. Wybierając się na piesze wycieczki, warto obejść przynajmniej część akwenu, którego wysokie brzegi, dość bujnie porośnięte przybrzeżnymi roślinami wyglądają niezwykle malowniczo.

Jezioro Tałty – dla nurków

Jezioro Tałty jest lubiane przez nurków, ze względu na swoją dość przejrzystą wodę, która pozwala eksplorować dno, oglądając rzadkie okazy podwodnych roślin oraz ryby. W okolicy można znaleźć wykwalifikowanych instruktorów nurkowania udzielających lekcji i wskazujących najlepsze miejsca do podwodnego zwiedzenia.

Jezioro Tałty – plaże i kąpieliska

Za mostem kolejowym w Mikołajkach, po wschodniej stronie Jeziora Tałty znajduje się plaża. Chociaż nie jest ona duża, a dostęp do wody jest utrudniony przez stojące przy niej jachty, to jednak można tu odpocząć lub znaleźć miejsce do zacumowania własnej łódki.

Kąpieliska znajdują się też przy ośrodkach turystycznych działających przy akwenie.

Miejscowości nad Jeziorem Tałty: Faszcze, Jora Wielka, Mikołajki, Notyst Wielki, Skorupki, Stare Sady, Tałty

 

Byłeś nad jeziorem Tałty? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine