Mazury to jest to!

3.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Dobskie to jedno z tych miejsc, które idealnie nadają się dla żeglarzy poszukujących wyjątkowych przygód. Wyruszymy stąd w daleką podróż po całym kompleksie Mamry. Można tu uprawiać też inne sporty wodne lub oddawać się biernemu wypoczynkowi w otoczeniu zachwycającej przyrody.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Dobskim


Informacje o Jeziorze Dobskim

Jezioro Dobskie (zobacz na mapie) to akwen leżący w woj. warmińsko-mazurskim, w gminie Giżycko i należący do powiatu giżyckiego. Wliczany jest do kompleksu Mamry i stanowi rezerwat faunistyczno-krajobrazowy. Zbiornik rozciąga się na powierzchni 1776ha. Jego średnia głębokość to 7,8m, a w najgłębszym miejscu liczy sobie 22,5m. Woda tego akwenu ma II stopień czystości. Do akwenu Dobskiego dopływa 7 różnych rowów. Na J. Dobskim znajduje się 5 większych i kilka mniejszych wysp.

Najpopularniejszą jest Wyspa Gilma słynąca ze znajdującego się tam niegdyś grodu Galindów, w którym przeprowadzane były pogańskie rytuały. Znana jest też Wyspa Ostrów nazywana Wyspą Kormoranów, ponieważ znajdują się tam miejsca lęgowe zarówno czapli, jak i kormoranów.

Jezioro Dobskie na żagle

Jezioro Dobskie jest lubiane przez żeglarzy, lecz trzeba być na nim bardzo ostrożnym. Wzdłuż linii brzegowej znajdują się liczne płycizny oraz kamienie i skały, które skutecznie uniemożliwiają przybijanie do brzegu „na dziko”. W akwenie znajduje się też kilka raf, w tym Czarna Rafa przy wschodnim brzegu na wysokości miejscowości Fuleda.

Chociaż jezioro jest nieduże, to jednak pojawiają się na nim silne wiatry, więc należy być przygotowanym na nagłe podmuchy. Dzięki temu, że J. Dobskie tworzy cały kompleks raz z jeziorami Łabap, Kisajno, Dargin i kilkoma innymi, w tym z Mamrami, możemy urządzić sobie wspaniałą, kilkudniową wycieczkę przez kilka zbiorników. Na Jeziorze Dobskim obowiązuje strefa ciszy, więc nie wolno korzystać z łodzi motorowych ani ze skuterów wodnych. Na akwenie Dobskim niewiele jest miejsc dogodnych do przycumowania, ale szukając ich, najlepiej jest kierować się na południową część zbiornika.

Jezioro Dobskie - kajaki

Na Jeziorze Dobskim znajduje się szlak kajakowy, który rozpoczyna się przy przejściu z J. Łabap do Dobskiego, a kończy się przy wybrzeżu Dobskiego, niedaleko miejscowości Doba. Szlak nie jest trudny, dlatego powinni poradzić sobie na nim nawet początkujący kajakarze.

W znajdujących się przy brzegu pensjonatach i ośrodkach turystycznych można wypożyczyć sprzęt kajakarski.

Jezioro Dobskie – dla wędkarzy

Wędkowanie na Jeziorze Dobskim jest zabronione.

Jezioro Dobskie – pieszo i rowerem

W okolicy Jeziora Dobskiego biegną ciekawe trasy rowerowe. Jedną z najlepszych jest ta rozpoczynająca się w Radziejach i biegnąca przez Jerzykowo, Łabapę, Sztynort oraz Kamionek.

Po drodze przejeżdża się przez plażę nad akwenem, a na dalszych kilometrach można podziwiać panoramę nie tylko zbiornika Dobskiego, ale również jezior Łabap i Dargin. Śmiałkowie mogą wybrać się na niemal 70-kilometrową wycieczkę pozwalajacą objechać cały kompleks Mamry. Zarówno spacerując, jak też jeżdżąc przy linii brzegowej można natrafić na ptaki reprezentujące gatunki rzadko występujące w naszym kraju takie, jak perkoz dwuczuby świstun czy kureczka nakrapiana. Imponująca liczba ptaków, które tu bytują zaciekawi ornitologów i fotografów pasjonujących się przyrodą.

Jezioro Dobskie – dla nurków:  czekają na nurków atrakcje w postaci głazowisk, które mogą mieć nawet 2-4 metry wysokości. Największe ich skupisko znajduje się w południowej części akwenu.Jezioro Dobskie – plaże i kąpieliska

Najpopularniejszą plażą znajdującą się nad Jeziorem Dobskim jest ta w Radziejach. Jest najdłuższą plażą przy tym akwenie. Stanowi bazę wypadową dla miłośników surfingu i jest bardzo lubiana przez wczasowiczów chcących zażywać kąpieli tak wodnych, jak też słonecznych.

Poza tym, obok zbiornika Dobskiego istnieją dużo mniejsze kąpieliska należące do ośrodków działających przy jego brzegach.

Miejscowości nad Jeziorem Dobskim: Doba, Dziewiszewo, Fuleda, Jerzykowo, Łabapa, Radzieje

Byłeś nad jeziorem Dobskim? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine