Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Święcajty uznawane jest za jedno z piękniejszych i wyjątkowo atrakcyjnych na Warmii i Mazurach. Usatysfakcjonuje żeglarzy, kajakarzy oraz wędkarzy. Zrelaksuje się tu także każdy, kto szuka odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Święcajty


Informacje o Jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty (zobacz na mapie), znane też jako Jezioro Święte to jeden z warmińsko-mazurskim akwenów znajdujący się w gminie Węgorzewo należącej do powiatu węgorzewskiego.

Akwen ten należy do kompleksu Mamry. Jego powierzchnia wynosi 869,4ha, a średnia głębokość to 8,7m. W najgłębszym miejscu jest to jednak 28m. Linia brzegowa tego zbiornika jest dość urozmaicona. Znajdują się na nim 2 zatoki - Zatoka Kalska i Paluszek. Leżą na nim również wyspy Tartaczna oraz Kocia. Akwen zasilany jest dopływającą rzeką Sapiną i ciekiem dochodzącym z J. Lemiet. Woda w J. Święcajty zaliczana jest do II klasy czystości.

Jezioro Święcajty na żagle

Jezioro Święcajty jest dobrze znane żeglarzom. Już w okresie międzywojennym organizowano tu zimą zawody bojerowe. Główny szlak żeglarski prowadzi tu ze wschodu na zachód akwenu i jest oznaczony bojami.

Można tu pływać zarówno żaglówkami, jak też łodziami motorowymi. Trzeba jednak uważać przy wschodnim zakolu, gdzie jest dość płytko i przy zachodnim wietrze żaglówki mogą mieć problem z odpłynięciem. Płycizna znajduje się też przy północnym brzegu akwenu.

Przy Wyspie Tartacznej należy natomiast uważać na kamienie, a przy ujściu Sapiny przeszkadzać nieco mogą sieci rybackie. Mimo to, J. Święcajty jest jednym z lepszych zbiorników żeglarskich. Organizowane są tu również jednodniowe wycieczki dla tych, którzy nie żeglują samodzielnie. Na J. Święcajty znajduje się 10 przystani żeglarskich, a przy miejscowości Kal znajduje się port z miejscami dla 70 jachtów.

Jezioro Święcajty - kajaki

Święcajty to także raj dla kajakarzy, którzy mogą opływać akwen lub wybrać się na jeden z tutejszych spływów. Warto wybrać się na liczący sobie 34km spływ, który swój początek ma na J. Kruklin, prowadzi głównie rzeką Sapiną, a kończy się na J. Święcajty. Można też wybrać 25-kilometrowy spływ między J. Gołdopiwo a J. Święcajty. W okolicy nie ma problemu z wypożyczeniem sprzętu kajakarskiego, a na trasie dłuższych spływów znajdują się ośrodki, w których możemy przenocować przed dalszą częścią trasy.

Jezioro Święcajty – dla wędkarzy

Jezioro Święcajty zachwyci każdego wędkarza. Piękne okazy sumów, węgorzy, szczupaków czy okoni. Można łowić zarówno z brzegu, jak i z łódki, jednak obowiązkowe jest uiszczenie stosownej opłaty, której można dokonać np. w jednym ze sklepów spożywczych w Ogonkach. Opłata jest niezbędna, ponieważ akwen jest dzierżawiony przez okolicznych rybaków.

Jezioro Święcajty – pieszo i rowerem

Przy J. Święcajty znajduje się kilka ciekawych tras rowerowych. Najważniejszą jest ta prowadząca wokół kompleksu Mamry, od miejscowości Trygort, poprzez m.in. Mamerki i Harsz aż do Ogonków. Ma ona ok. 60km, a w jej trakcie możemy podziwiać nie tylko piękne widoki, ale też poznawać historię regionu. Po drodze trafimy m.in. na kwaterę niemieckiego dowództwa sił lądowych powstałą w 1941r. w Mamerkach czy na XVI-wieczny pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie.

Krótszą ścieżką rowerową jest zbudowana niedawno trasa prowadząca wzdłuż J. Święcajty z Węgorzewa do Ogonków. Liczy sobie tylko ok. 7km. Tras jest jednak więcej i można je dowolnie urozmaicać wybierając różne dodatkowe dróżki.

Rowery można wypożyczyć w wielu ośrodkach wypoczynkowych działających w okolicy. Piesi mogą natomiast wybrać się na spacer wzdłuż jeziora, trasą podobną do tej rowerowej. Warto też zwiedzić poszczególne miejscowości leżące nad akwenem.

Jezioro Święcajty – dla nurków: nurkuje się głównie zimą, gdy przejrzystość wody jest wystarczająco dobra, by można było wnikliwie eksplorować tamtejsze dno.Jezioro Święcajty – plaże i kąpieliska

Nad Jeziorem Święcajty znajduje się kilka plaż, w tym niestrzeżona, gminna plaża w Ogonkach i w miejscowości Kal. Poza tym, istnieją kąpieliska wyznaczone przy niektórych ośrodkach turystycznych, które także dysponują niewielkimi, piaszczystymi plażami.

W okolicy znajdują się także place zabaw, boiska do gry w siatkówkę plażową oraz wypożyczalnie sprzętu do pływania.

Miejscowości nad Jeziorem Święcajty: Dziaduszyn, Kal, Kolonia Rybacka, Ogonki, Węgorzewo

 

Byłeś nad jeziorem Święcajty? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine