Mazury to jest to!

2.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Necko to jeden z tych akwenów, które mimo przeciętnie rozbudowanej linii brzegowej, jest fantastycznym miejscem do uprawiania wszelkich sportów wodnych. To idealny pomysł na urlop dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem NeckoInformacje o Jeziorze Necko

Jezioro Necko (zobacz na mapie) znajduje się w Augustowie, w woj. podlaskim. Należy do gminy Augustów i powiatu augustowskiego. Od swojej północnej strony akwen łączy się z jeziorem Rospuda Augustowska oraz Jeziorem Białym. Z Necka wypływa rzeka Netta, która na pewnym odcinku przechodzi w Kanał Augustowski.

Powierzchnia Jeziora Necko wynosi 400ha, a wysokość jego lustra to 122m n.p.m. Przeciętna głębokość zbiornika to 10m, ale w najgłębszym miejscu jest to 25m. Długość linii brzegowej akwenu to 13km. Zbiornik leży na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”.

Jezioro Necko na żagle

Jezioro Necko znajduje się na szlaku Żeglugi Augustowskiej, co oznacza, że tworzy ono system wodny łącząc się z Rospudą Augustowską, jeziorem Białym Augustowskim, Jeziorem Studzienniczym i kilkoma innymi, mniejszymi akwenami. Pływanie tą trasą to nie tylko szansa na oddawanie się pasji żeglarskiej, ale także możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów.

Należy jednak pamiętać, że tak długie trasy są dość niebezpieczne, ponieważ istnieje spore ryzyko, że w trakcie żeglugi gwałtownie zmienią się warunki pogodowe. Z uwagi na świetne przygotowanie infrastruktury żeglarskiej, nie brakuje tu ani przystani, ani portów. Skupione są one głównie przy mieście Augustów. Warto też pamiętać, że część przystani i pomostów należy do konkretnych ośrodków wypoczynkowych, więc nie przy każdej można cumować.

Jezioro Necko - kajaki

Okolice Jeziora Necko są uwielbiane przez kajakarzy. Najpopularniejszą trasą jest tutaj Szlak Rospudy, który kończy się zwykle właśnie w Jeziorze Necko. Trzeba jednak podkreślić, że ze względu na fragmenty, w których nurt jest wyjątkowo rwący i przypomina górką rzekę, spływ ten polecany jest głównie doświadczonym kajakarzom. Także szlak kajakowy Czarna Hańcza oraz szlak Kanału Augustowskiego kończą się na Jeziorze Necko.

Ze względu na dużą popularność tego sportu wśród odwiedzających ten region turystów, w wielu miejscach można znaleźć wypożyczalnie sprzętu kajakarskiego.

Jezioro Necko – dla wędkarzy

Necko to zbiornik atrakcyjny dla wędkarzy lubujących się w łowieniu ryb różnych gatunków. W niektórych partiach zbiornika, szczególnie przy górkach można trafić na wspaniałe okazy szczupaków. Metodą spławikową złowi się tu także dorodne płocie i leszcze. Żyją tu również duże sumy, węgorze, klenie, jazie. Nie brakuje przy tym pomostów, z których można wygodnie zarzucać wędkę. Należy jednak pamiętać, że aby łowić na jeziorach augustowskich, koniecznie trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie oraz kartę wędkarską.

Jezioro Necko – pieszo i rowerem

Okolice Jeziora Necko są świetnie dostosowane do potrzeb pieszych oraz rowerzystów. Wzdłuż brzegu od strony Augustowa stworzono nawet deptak oraz ścieżkę rowerową, która jest sztucznie oświetlana, więc można z niej bezpiecznie korzystać nawet w godzinach wieczornych. Bardzo ciekawe są też trasy rowerowe biegnące wzdłuż rzek Netta i Rospuda.

Piesi mogą też po prostu zwiedzić piękny Augustów. Będą mieli okazję pospacerować, jednocześnie poznając lokalne zabytki.

Jezioro Necko – dla nurków

Ciekawa forma dnia będą pozostałością po zlodowaceniu oraz rzadkie gatunki roślin, jak np. grążel żółty czy rogatek sztywny porastających jezioro sprawiają, że jest ono ciekawą opcją dla nurków. W okolicy znajdują się także wypożyczalnie sprzętu do nurkowania.

Jezioro Necko – plaże i kąpieliska

Najważniejszą plażą nad Jeziorem Necko jest ta miejska, piaszczysta znajdująca się w Augustowie. Znajduje się przy niej wyciąg nart wodnych oraz szereg punktów, w których można wypożyczyć sprzęt wodny. Latem organizuje się tu wiele imprez sportowych związanych z narciarstwem wodnym.

Poza tym, w poszczególnych ośrodkach turystycznych udostępniane są naturalne kąpieliska, które powstały tu ze względu na wyjątkowo korzystne warunki przyrodnicze.

Miejscowości nad Jeziorem Necko: Augustów, Mazurki, Szczebra

Byłeś nad jeziorem Necko? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine