Mazury to jest to!

3.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Śniardwy to największy i jeden z najatrakcyjniejszych akwenów w kraju. Rozbudowane zaplecze turystyczne sprawia, że każdego roku jezioro odwiedzają tysiące turystów poszukujących ciszy, spokoju, ale tez warunków do uprawiania sportów wodnych.


Informacje o jeziorze Śniardwy: Jezioro Śniardwy (zobacz na mapie) leży na terenie powiatu mrągowskiego i piskiego. Jest ono największym tego rodzaju zbiornikiem wodnym w kraju. Jego powierzchnia mierzy 113,4km2. Jest dość płytkie – jego średnia głębokość to tylko 6,5m, a w najgłębszym miejscu liczy sobie 23m. Wysokość jego lustra 115,7 m n.p.m. dzięki kanałom, Śniardwy połączone są z 6 innymi jeziorami. Na Śniardwach znajduje się 8 wysp, a wśród nich wyspy Szeroki Ostrów i Wyspa Pajęcza.

Zobacz też noclegi nad jeziorem Śniardwy

Całe Śniardwy leżą w Mazurskim Parku Narodowym, co zobowiązuje turystów do odpowiedniego zachowywania się na tym terenie. Ponadto, jezioro należy do Puszczy Piskiej będącej formą ochrony ptaków.


Jezioro Śniardwy na żagle

Ze względu na płytkie dno oraz znajdujące się na nim, liczne głazy narzutowe, Śniardwy są dość niebezpieczne dla żeglarzy. Mimo to, przez zbiornik przechodzi szlak żeglugi mazurskiej. Twierdzi się jednak, że Śniardwy są jeziorem dla doświadczonych, a do tego odważnych żeglarzy.

Poza niepewnym dnem, trzeba tu liczyć się także z wyjątkowo zmienna pogodą. Nawet w piękny, słoneczny dzień, trzeba być przygotowanym na silne wiatry i nagłe zmiany aury. Jak na polskie warunki, dość często występują tu szczególnie niebezpieczne, białe szkwały. Ze względu na wielkość, należy także pamiętać o zaopatrzeniu się w dobry sprzęt nawigacyjny. Porty nad Śniardwami znajdują się w Popielnie i Niedźwiedzim Rogu. Nad akwenem bez problemu wyczarterujemy jachty różnego typu. Pływając niewielkimi łódkami, należy jednak uważać na gęste sitowia i tataraki porastające brzegi jeziora.

Jezioro Śniardwy – kajaki

Wielkie Śniardwy dają kajakarzom duży wybór tras do przepłynięcia. Można przepływać je wzdłuż linii brzegowej, wybrać się nieco dalej ku centralnej części akwenu lub też wybrać spływy kanałami łączącymi Śniardwy z sąsiadującymi jeziorami. Oczywiście, jak przystało na tak duży zbiornik wodny, nie będzie problemu z wypożyczeniem kajaków ani uzyskaniem informacji na temat najlepszych tras kajakowych.

Jezioro Śniardwy – dla wędkarzy

Chociaż woda w Śniardwach należy do 2. klasy czystości, to jednak w jeziorze żyje wiele gatunków ryb, dzięki czemu jest ono tak atrakcyjne dla wędkarzy.

Najczęściej można tu złowić naprawdę sporych rozmiarów sandacze, szczupaki, leszcze, okonie, węgorze i wzdręgi. Zezwolenia na łowienie ryb na Śniardwach można kupić w wielu miejscach, w tym na okolicznych stacjach benzynowych. W zależności od tego, czy zamierzamy wędkować na brzegu, czy też urządzać połów z łodzi, ich koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warunki sprzyjają każdemu typowi łowienia ryb. Co ważne, na Śniardwach wędkuje się od świtu do zmierzchu.

Jezioro Śniardwy – pieszo i rowerem
Śniardwy są ciekawe również dla wędrowców oraz cyklistów. Wokół jeziora biegną trasy rowerowe wyznaczone w bardzo malowniczych miejscach. Regularnie organizowane są tam także rajdy rowerowe. Piesi mogą dodatkowo zbaczać z drogi, by zawitać do okolicznych, pięknych lasów zamieszkiwanych przez dzikie zwierzęta. Przy okazji pieszych oraz rowerowych wycieczek, warto zwracać uwagę na zamieszkujące te tereny ptaki. Aż 8 gatunków znad Śniardw to ptaki wpisane do Czerwonej Księgi Zwierząt.. Chcąc lepiej poznać i zapamiętać te regiony, można nawet skorzystać z weekendowego kursu fotograficznego, który pomoże nam nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia tamtejszym krajobrazom.

Jezioro Śniardwy – dla nurków
Nurkując na Śniardwach, można nie tylko oglądać rosnące tam rośliny wodne, ale też ciekawe głazowiska usypane tam przed wieloma laty. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie fragmenty akwenu nadają się do tego, by eksplorować dno. W niektórych miejscach zarośla są zbyt gęste i do tego zabagnione, dlatego trzeba wypłynąć w miejsce bezpieczniejsze i do tego ciekawsze dla nurków.

Jezioro Śniardwy – plaże i kąpieliska
Jako największe jezioro w Polsce, Śniardwy mają plaże i kąpieliska. Co ważne, jedna z największych plaż jest duża, a w wodach przy niej nie ma żadnych kamieni mogących stanowić niebezpieczeństwo dla wczasowiczów. Druga klasa wody oznacza, że wody jeziora nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kąpiących się. Warto dodać, że plaże i kąpieliska położone nad Śniardwami to także dobre miejsca na rozpoczęcie przygody z surfingiem w każdej jego postaci. Przy najważniejszych punktach funkcjonują pola namiotowe i pensjonaty, z których szybko dojdziemy do linii brzegowej.

Miejscowości nad jeziorem Śniardwy: Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Okartowo, Popielno

Byłeś nad jeziorem Śniardwy? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine