Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Dadaj to znajdujący się niedaleko Olsztyna akwen, który znany jest głównie wędkarzom, jednak stanowi też dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z kajakarstwem i żeglarstwem.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Dadaj


Informacje o Jeziorze Dadaj

Jezioro Dadaj (zobacz na mapie) to akwen o charakterze morenowym znajdujący się w woj. warmińsko-mazurskim. Jest on częścią Pojezierza Olsztyńskiego. Jego powierzchnia to 1002 ha, a wysokość lustra wynosi 123m n.p.m. Maksymalna głębokość Jeziora Dadaj to 39,8m, a średnia wynosi 12m. Wyróżnia się ono niestandardowym, rozczłonkowanym kształtem. W jego północno-zachodniej części znajduje się spora zatoka. Ponadto, na jeziorze znajduje się kilka wysp, których łączna powierzchnia wynosi 25ha. Rzekami, które zasilają zbiornik są Biesowa Struga, Czerwonka oraz Dymer, natomiast wypływa z niego rzeka Dadaj.Jezioro Dadaj na żagle

Jezioro Dadaj to miejsce dobre nie tylko dla doświadczonych żeglarzy, ale również dla tych osób, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z żeglugą. Panują tu świetne warunki do pływania różnego typu łodziami.

Dodatkowo, w okolicy działają punkty, w których można wyczarterować żaglówkę oraz biuro podróży oferujące wakacje dla całej rodziny z profesjonalnymi lekcjami żeglarstwa.

Jezioro Dadaj - kajaki

Jezioro Dadaj nie jest wymagające, jeśli chodzi o kajakarstwo i może okazać się dobrym pomysłem an pierwsze lekcje wiosłowania. Pokonując akwen, najlepiej jest wybrać się na wypływającą z niego rzekę Dadaj. Jest ona stosunkowo prosta do przepłynięcia, ponieważ jej nurt jest powolny, a przez to przeprawa staje się bezpieczna. Z rzeki Dadaj przepływa się przez Pisę do Barczewa. W ostatnich czasach problemem jest jednak nadmierne wysychanie rzeki Dadaj.

Kajakarzy szukający większych wrażeń mogą wybrać się na spływ rozpoczynający się na rzece Dymer w Biskupcu. Stamtąd trzeba przepłynąć Jezioro Kraksy kierując się na Jezioro Dadaj. W dalszej części spływu śmiałków czeka jeszcze przeprawa przez rzekę Dadaj. Przy jej końcowych fragmentach należy uważać na mielizny i kamieniste dno.

Jednym z najpopularniejszych spływów jest natomiast rozpoczynająca się na tym jeziorze 45-kilometrowa trasa Dadaj-Pisa-Wadąg. Jest to szlak niebieski. Sprzęt kajakarski można wypożyczyć w wielu punktach działających przy jeziorze.

Jezioro Dadaj – dla wędkarzy

W jeziorze Dadaj żyją sporych rozmiarów okazy ryb takich, jak sandacz, okoń, leszcz, sieja, sielawa, węgorz i płoć. Dobrze łowi się  tu na zwykłą wędkę, ale doświadczeni wędkarze zalecają, żeby wcześniej przez kilka dni nęcić ryby. Daje to szansę na lepszy połów. Nie ma przy tym problemów ze znalezieniem wygodnego miejsca do wędkowania, bo nad jeziorem znajdują się liczne pomosty. Istnieje także możliwość łowienia z łodzi silnikowej.

Zezwolenia wędkarskie można nabyć we wszystkich okolicznych sklepach wędkarskich, które znajdują się praktycznie w każdej wiosce leżącej obok akwenu.

Jezioro Dadaj – pieszo i rowerem

Jezioro Dadaj jest miejscem atrakcyjnym dla rowerzystów, którzy mają tu do wyboru kilka ciekawych tras. Najciekawszą jest liczący sobie 34,5km szlak wiodący wzdłuż linii brzegowej akwenu, przez miejscowości Biskupiec, Najdymowo, Droszewo, Wilimy, Kromerowo, Nasy, Rukławki z powrotem do Biskupca.

Można też wybrać trasę „Rowerem po złote runo”, która rozpoczyna się na Dworcu PKP w Czerwonce i wiedzie m.in. przez Rukławki, Najdymowo i Dębowo do centrum Biskupca. Liczy sobie ona 31km. Piesi z pewnością ucieszą się z możliwości spacerowania brzegiem jeziora, ale powinni też zwiedzić pobliski Biskupiec.Jezioro Dadaj – dla nurków: nie jest polecane do nurkowania.

Jezioro Dadaj – plaże i kąpieliska

Nad J. Dadaj znajduje się zarówno plaża, jak i kąpieliska z ratownikami. Piaszczysta plaża znajduje się na wyspie Ostrów Duży, która połączona jest z brzegiem pomostem.

Natomiast kąpieliska znajdują się głównie przy ośrodkach wczasowych zlokalizowanych nad brzegiem akwenu. Obok mieszczą się także palce zabaw i boiska.

Miejscowości nad Jeziorem Dadaj: Biskupiec, Dadaj, Droszewo, Kromerowo, Najdymowo, Nasy, Niedźwiedź, Ramsowo, Ramsówko, Rukławki, Wilimy, Wipsowo

 

Byłeś nad jeziorem Dadaj? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine