Mazury to jest to!

2.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Przez wielu turystów Jezioro Bełdany uważane jest za najpiękniejszy akwen w Krainie Wielkich Jezior. Wspaniałe warunki przyrodnicze i bogate zaplecze turystyczne sprawiają, że co roku wypoczywają tu tysiące wczasowiczów.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Bełdany


Informacje o jeziorze Bełdany

Jezioro Bełdany (zobacz na mapie) znajduje się w gminie Mikołajki w woj. warmińsko-mazurskim i należy to powiatu mrągowskiego. Cała jego powierzchnia wchodzi w skład Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a dodatkowo, jest ono otoczone lasami zaliczanymi do roślinności Puszczy Piskiej. Jego powierzchnia to 944ha, lecz z każdym rokiem ulega ona zmniejszeniu. Akwen znajduje się 116m n.p.m. i ma 12,4km długości. Chociaż w najgłębszym miejscu liczy sobie aż 46m, to jednak średnia głębokość wynosi 10m.

 Akwen wyraźnie dzieli się na 2 części, czyli ciekawszą południową z lepiej rozwiniętą linią brzegową i mniej atrakcyjną część północną. Na Jeziorze Bełdany znajdują się 3 większe wyspy i kilka malutkich wysepek. Wiele jest tu też płytkich zatok oraz półwyspów, a największe spośród nich znajdują się w okolicach miejscowości Iznota i Wygryny.

W swojej północnej części zbiornik łączy się z J. Mikołajskim, a na południu śluza komorowa łączy je z Guzianką Małą.

Jezioro Bełdany na żagle

Jezioro Bełdany jest jednym z najpopularniejszych akwenów wśród żeglarzy. Należy do tzw. „jachtostrady” mazurskiej. Łącząc się z J. Mikołajskim, Bełdany tworzy wodne połączenie między miejscowościami Ruciane i Mikołajki.

W sezonie letnim pojawia się tu wielu żeglarzy co sprawia, że w północnej, najatrakcyjniejszej części akwenu spotykamy już podniszczone brzegi. Wynika to nie tyle z ruchu żaglówek, co przede wszystkim, ze znacznej liczby motorówek, którymi się tu pływa.

Na jeziorze organizowane są liczne imprezy sportowe, a najpopularniejszymi są kończące sezon Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Bełdany, czyli wyścig, którego zwycięzca otrzymuje Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida.

 Pływając po Bełdanach trzeba pamiętać o pojawiających się tu głębiach oraz o wyjątkowo kręcących, a przez to niebezpiecznych wiatrach. Przystanie znajdują się tu praktycznie na całej długości jeziora, więc nie ma żadnego problemu z zacumowaniem. Głównym portem jest Port Jachtowy „Gąsior”.

Jezioro Bełdany – kajaki

Bełdany są ciekawym miejscem dla kajakarzy, którzy mogą tutaj wybrać się na jeden z najpiękniejszych, europejskich szlaków nizinnych, czyli spływ rzeką Krutynią, który kończy się właśnie na Jeziorze Bełdany i w najdłuższej wersji może mieć nawet 91km.

Nurt nie jest przesadnie wartki, więc wyprawa tą trasą będzie dobra nawet dla nieco mniej doświadczonych kajakarzy. Można też zdecydować się na 22-kilometrowych trasę wiodącą przez J. Mikołajskie, Bełdany i Guziankę Małą.

Wypożyczalnie sprzętu kajakarskiego znajdują się w wielu punktach leżących przy akwenie.

Jezioro Bełdany – dla wędkarzy

Jezioro Bełdany jest bardzo atrakcyjne dla wędkarzy, którzy mogą tu liczyć na obfite połowy sandaczy, leszczy, szczupaków, węgorzy, płoci czy okoni. Nieco mniej pojawia się uklei, karasi czy wzdręg. Jezioro jest zarybiane przez cały rok. Łowić można tu na różne sposoby, w tym także z łódki, np. poprzez trolling. Szczególnie warto zarzucić wędkę w okolice przybrzeżnych trzcinowisk, gdzie często bytują piękne okazy szczupaków.

Zezwolenie na połów można wykupić np. w pobliskich sklepach wędkarskich. Istnieje tu jednak wydany przez dzierżawcę zakaz łowienia od zmierzchu do świtu.

Jezioro Bełdany – pieszo i rowerem

Okolice Jeziora Bełdany są bardzo atrakcyjne dla rowerzystów i pieszych. Cykliści mogą się tu wybrać na wycieczkę wiodącą trasą wokół akwenu, tzw. Pętlą Bełdany liczy sobie 39,3km, jednak można ją nieco wydłużyć, jeśli zdecydujemy się zwiedzić też Mikołajki. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Ruciane-Nida i tam też się kończy. Po drodze przejeżdża się m.in. obok wielkiego głazu poświęconego Czesławowi Miłoszowi i przejeżdża się przez rezerwat konika polskiego.

Dodatkowo, część trasy to przeprawa promowa. Przy okazji pobytu nad Jeziorem Bełdany, warto przejść się jedną z przygotowanych tam ścieżek dydaktycznych, np. „Smolak” oraz zwiedzić Stację Badawczą Polskiej Akademii Nauk. Inną atrakcją jest Galindia, czyli osada stworzona na wzór wiosek prastarych Galindów. Można tu m.in. zjeść kolację w pieczarze lub zwiedzić lochy demonów.


Jezioro Bełdany – dla nurków: Ze względu na duży ruch żaglówek i lodzi motorowych, odradza się nurkowanie w wodach Jeziora Bełdany, gdyż wiąże się to z dużym niebezpieczeństwem.

Jezioro Bełdany – plaże i kąpieliska

Nad akwenem znajduje się kilka kąpielisk, które są niewielkie z reguły należą do poszczególnych ośrodków wypoczynkowych. W Piaskach znajduje się też kąpielisko zakładowe z ratownikiem i możliwością cumowania sprzętu wodnego. Plaża znajduje się w miejscowości Ruciane-Nida.

Miejscowości nad jeziorem Bełdany: Iznota, Kamień, Onufryjewo, Piaski, Popielno, Ruciane-Nida, Śwignajno Wielkie, Warnowo, Wierzba, Wólka, Wygryny

 

Byłeś nad jeziorem Bełdany? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine