Mazury to jest to!

4.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Mikołajskie, choć nie ma wód zaliczanych do najwyższej klasy czystości, to jest uważane za jedno ciekawszych pod względem turystycznym na Warmii i Mazurach. Słynie głównie z dobrych warunków do uprawiania przeróżnych sportów wodnych.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Mikołajskim


Informacje o jeziorze Mikołajskim

Jezioro Mikołajskie (zobacz na mapie) znajduje się w gminie Mikołajki, w woj. warmińsko-mazurskim. Jego powierzchnia liczy sobie ok. 5km2, a długość to 5,8km. W swoim najgłębszym miejscu akwen ma 26,5m.

Częściowo, od zachodniego brzegu, akwen należy do Puszczy Piskiej. Jezioro Mikołajskie łączy się z 3 innymi zbiornikami tego typu: od północy połączone jest z Jeziorem Tałty, od południowego wschodu z Jeziorem Śniardwy, a od południowego zachodu z Jeziorem Bełdany. Wody Jeziora Mikołajskiego zaliczane są do III klasy czystości.

Jezioro Mikołajskie na żagle

Jezioro Mikołajskie jest miejscem idealnym do żeglowania. Przemawiają za tym nie tylko dość głębokie, odpowiednio klarowne wody, ale również niezwykła nić połączeń z innymi akwenami sprawiająca, że podróż może być długa i fascynująca.

Oczywiście, można też żeglować po samym zbiorniku Mikołajskim, który także zapewni nam wiele emocji ze względu na piękną okolicę, w której się znajduje i dobrze rozwiniętą linię brzegową. Najczęściej jednak mówi się o szlakach żeglarskich prowadzących z Mikołajek do Pisza (25km), Mikołajek do Rucianem-Nidy (19,2km), Giżycko-Mikołajki (37,2km).

Ze względu na zainteresowanie, jakim akwen darzą żeglarze, J. Mikołajskie zapewnia kilka dobrze przygotowanych przystani, m.in. przystań Mazurskiego Klubu Żeglarskiego, przystań „Cicha Zatoka”, czy „Galindia”, która pozwala na zimowanie jachtów. Przy części tych punktów, poza cumowaniem, świadczone są też usługi czarterowania jachtów.

Jezioro Mikołajskie - kajaki

Ze względu na ciekawe połączenia Jeziora Mikołajskiego z pobliskimi akwenami, panują tu rewelacyjne warunki dla kajakarzy. Zbiornik można przepływać kajakiem wzdłuż i wszerz, jednak największą atrakcją będą spływy organizowane na połączeniach akwenu z okolicznymi jeziorami Tałty, Bełdany czy Śniardwy.

Jako, że łączą się one jeszcze z innymi zbiornikami, wyprawę można dodatkowo wydłużać. Najpopularniejszymi trasami dla kajakarzy są 20-kilometrowy szlak prowadzący z J. Mikołajskiego, przez Tałty i Ryńskie lub 25-kilometrowa trasa z J. Mikołajskiego, przez Śniardwy do Jeziora Roś. To jednak nie wszystkie opcje, a przy takiej liczbie tras, żaden miłośnik kajakarstwa nie będzie mógł się nudzić. W okolicy funkcjonują też wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jezioro Mikołajskie – dla wędkarzy

Na Jeziorze Mikołajskim panują doskonałe warunki dla wędkarzy. Choć dawniej wody akwenu pełne były sielaw, to jednak obecnie dominują w nim sandacze i leszcze. Ponadto, pojawia się tu wiele okoni i szczupaków. Można też złowić miętusy, węgorze, płocie, a nawet liny, tołpygi, karasie i karpie. Powodzenie w wędkowaniu będzie zależało od miejsca, które wybierzemy, sposobu łowienia oraz rodzaju przynęty. Wprawieni wędkarze mogą jednak liczyć na obfity połów przy komfortowych warunkach.

Na J. Mikołajskim nie brakuje pomostów wędkarskich, które pozwalają zorganizować sobie wygodne miejsce wędkowania.

Jezioro Mikołajskie – pieszo i rowerem

Okolica Jeziora Mikołajskiego zachęca do spacerowania oraz zwiedzania jej rowerem. Wielbiciele wycieczek na jednośladzie mogą wypożyczyć rowery w wielu znajdujących się w okolicy punktach. Trasy są dobrze przygotowane i mogą być wydłużane w zależności od tego, czy na rowerze chcemy zwiedzić tylko J. Mikołajskie, czy też pobliskie akweny, np. Śniardwy albo Bełdany.

Same Mikołajki są świetną baza wypadową na różne wycieczki rowerowe. Natomiast piesi mogą wybrać się m.in. na kładkę łączącą J. Mikołajskie z J. Tałty, z której rozciągają się wspaniałe widoki na oba te akweny.

Jezioro Mikołajskie – dla nurków: W okresie letnim zdecydowanie odradza się nurkowanie w J. Mikołajskim, ponieważ jest to niebezpieczne z uwagi na znaczną liczbę osób żeglujących. Niemniej jednak, nurkowie pojawiają się tu czasem w zimie.

Jezioro Mikołajskie – plaże i kąpieliska

Najlepsze warunki kąpielowe panują nad Jeziorem Mikołajskim od strony samych Mikołajek. Tam też znajduje się bardzo dobrze przygotowana plaża z ratownikami, boiskiem do gry w piłkę plażową oraz placem zabaw. Obok znajdują się budynki sanitarne z natryskami. Od strony plaży na jezioro wychodzą także pomosty. Odpoczywając na plaży, można uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, od pływania wpław, poprzez pływanie na rowerach wodnych, aż po surfowanie.

Miejscowości nad jeziorem Mikołajskim: Dybowo, Iznota, Mikołajki, Popielno, Wierzba

Byłeś nad jeziorem Mikołajskim? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine