Mazury to jest to!

3.jpg

Urlop na Mazurach

Mazury, żeglarstwo, ryby!

Informacje o mazurskich jeziorach, noclegi, pola i campingi.

Czas na wakacje na Mazurach!

Jezioro Nidzkie zaliczane jest do 20 największych akwenów tego typu w Polsce. Jest przy tym wyjątkowe ze względu na swój niestandardowy kształt - wygląda jakby składało się z dwóch niemal symetrycznych części! Dodatkowo, jest niezwykle atrakcyjne dla turystów.

Zobacz też: Noclegi nad jeziorem Nidzkim


Informacje o Jeziorze Nidzkim

Jezioro Nidzkie (zobacz na mapie) leży na Równinie Mazurskiej w woj. warmińsko-mazurskim i należy do powiatu piskiego. Stanowi najbardziej wysunięty na południe akwen Wielkich Jezior Mazurskich. Mając 23km długości, rozciąga się ono na terenie 2 gmin - Ruciane Nida oraz Pisz. Jego powierzchnia to ok. 1830ha. Na tak znacznym obszarze występują spore różnice głębokości. Mimo, że w najgłębszym miejscu jest to 23,7m, to średnia głębokość wynosi 6,1m.

Objętość jeziora to 113 872,3 tys. m3, a wysokość jego lustra, w zależności od miejsca, wynosi 117,7-117,9m n.p.m. Akwen leży obok Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a jego część wchodzi w skład rezerwatu przyrody, dlatego należy uważać na zasady obowiązujące w konkretnych miejscach. Zbiornik ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Występują tu liczne zatoki i cyple. Ponadto, na jeziorze jest kilkanaście wysp. W części znajdującej się w Rucianem-Nidzie nad samym brzegiem działają ośrodki turystyczne.

Jezioro Nidzkie na żagle

Jezioro Nidzkie jest zbiornikiem idealnym dla żeglarzy. Można tu pływać po samym jeziorze lub urządzić sobie zdecydowanie dłuższą wyprawę tzw. Szlakiem Puszczańskim prowadzącym od Jeziora Mikołajskiego, poprzez Bełdany, Śluzą Guzianka do jeziora Guzianka Mała połączonego z akwenem Guzianka Wielka.

 

Po przepłynięciu kanałem pod mostem w Rucianem-Nidzie znajdziemy się na Jeziorze Nidzkim. Wypływając na Jezioro Nidzkie należy pamiętać, że znajduje się tam wiele mielizn, głęboczków i silnie zamulonych płycizn. Te ostatnie występują głównie na południu zbiornika i są niebezpieczne dla żaglówek. Wybierając się w dłuższy rejs trzeba też pamiętać o częstej zmienności tutejszych wiatrów.

Porty na akwenie znajdują się w Rucianem-Nidzie i w Krzyżach. Przystań jachtowa leży też w Karwicy. Ze względu na prawną ochronę zbiornika, na Jeziorze Nidzkim obowiązuje strefa ciszy rozciągająca się od linii wysokiego napięcia znajdujących się w Nidzie, przy ostatniej z grupy wysepek. Oznacza to, że na tym terenie nie można generować zbyt dużych hałasów, co wiąże się m.in. z zakazem korzystania z motorówek czy skuterów wodnych.

Jezioro Nidzkie - kajaki

Jezioro Nidzkie na pewno spodoba się miłośnikom kajakarstwa. Jest tu kilka tras, które warto pokonać. Pierwsza wiedzie – podobnie, jak żeglarska – z Jeziora Mikołajskiego na Jezioro Nidzkie. Inna prowadzi z Nidzkiego rzeczką Wiartelnicą do akwenu Wiartel. Dalej można też pokonać kajakiem trasę do jeziora Brzozolasek. Ponadto, jeden z ciekawszych szlaków kajakarskich wiedzie przez rzekę Nidkę, która wypływa z jeziora i prowadzi do zatoki Lodownia. Wokół Jeziora Nidzkiego działa szereg wypożyczalni sprzętu kajakarskiego.

Jezioro Nidzkie – dla wędkarzy

Relatywnie czysta woda, która w zależności od źródła kwalifikowana jest do I lub III kategorii czystości sprawia, że w Jeziorze Nidzkim żyje wiele ryb. Występowanie poszczególnych gatunków zależne jest głównie od konkretnego miejsca, w którym zdecydujemy się łowić. Najczęściej spotykane są tu okonie, szczupaki, leszcze, węgorze i płocie. Łowić można z łodzi, zarzucając sieć, ale także z brzegu na wędkę, choć jak na rozmiar jeziora, jest tu niewiele pomostów wędkarskich.

W ośrodkach wypoczynkowych, a nawet kwaterach prywatnych nie ma problemu z wypożyczeniem odpowiedniego sprzętu. Kłopotu nie sprawia też pozyskanie zezwolenia na wędkowanie.

Jezioro Nidzkie – pieszo i rowerem

Jezioro Nidzkie to wspaniałe miejsce dla wędrowców i cyklistów. Piękny, otoczony lasem zbiornik gwarantuje niezapomniane widoki, które warto zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach. Bez względu na to, czy urządzimy sobie wycieczkę pieszą, czy rowerową, będziemy mieli szansę spotkania dzikich zwierząt żyjących w okolicy. Poza sarnami, zającami czy lisami, pojawiają się tu również tak rzadkie gatunki, jak choćby kormoran czy orzeł.

Chcąc zwiedzić okolicę na dwóch kółkach, warto wziąć pod uwagę tzw. Pętlę Nidzką, która wiedzie z miejscowości Ruciane-Nida wokół akwenu przez Krzyże, Karwicę, Wiartel z powrotem do pierwszego punktu. Liczy sobie ona niema 48km długości, jednak nieco modyfikując trasę, można ją wydłużyć do 54km.

Będąc nad Jeziorem Nidzkim, powinniśmy odwiedzić Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które znajduje się w Leśniczówce Pranie, koło Nidy. Tam też można zobaczyć jedno z najstarszych polskich drzew „Dęba Perkuna” i wejść na platformę widokową, by lepiej zobaczyć jezioro. Ponadto, znajduje się tam ścieżka dydaktyczna „Śladami Gałczyńskiego”. 1,5km dalej natrafimy natomiast na sosnę, pod którą lubił przesiadywać słynny polski poeta.
Zimą nad Jeziorem Nidzkim można uprawiać narciarstwo biegowe, ponieważ przy miejscowości Nida wyznaczone są do tego specjalne trasy.Jezioro Nidzkie - dla nurków: nie jest polecane nurkom, ze względu na słabą widoczność.

Jezioro Nidzkie - plaże i kąpieliska

Nad Jeziorem Nidzkim nie brakuje kąpielisk i plaż, więc urlop mogą tu zaplanować osoby uwielbiające opalanie oraz uprawianie sportów wodnych. Na wodach akwenu można uprawiać surfing każdego typu, pływać na nartach wodnych, wpław, na rowerach wodnych. Działają tam liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Niestrzeżona plaża znajduje się w Karwicy.

Plażą dysponuje też przystań jachtowa „Mazury”. W Rucianem-Nidzie znajduje się zarówno plaża niestrzeżona, jak i strzeżona trawiasto-piaszczysta.

Miejscowości nad jeziorem Nidzkim: Jaśkowo, Karwica, Krzyże, Lipa Tylna, Pranie, Ruciane-Nida, Stare Uściany, Wiartel, Zamordeje

 

Byłeś nad jeziorem Nidzkim? Dodaj fotkę z wakacji !

"Żeglarstwo to nie sport - to charakter"

Sir. F. Chichester

Na weekend, na wakacje

Na długie godziny żeglowania

Po fantastyczne wspomnienia!

Joomla templates by Joomlashine